Liście z drzew poczynają opadać, szeleszczą pod nogami, po gałęziach skacze zimny, zgryźliwie gwiżdżący, wiecznie przesiąkły wilgocią – wiatr…(S. Żeromski)

Czy to już jesień? Powietrze stało się rześkie, żywe kolory zabarwiają nieśmiało liście, a niebo wydaje się w jakiś sposób bardziej błękitne. Pod stopami już skrzypią złote liście, coraz częściej unoszą się warstwy mgły, błyszczące pajęczyny otulają zarośla, a stęchły zapach wilgotnej ziemi i dymu drzewnego drażni nozdrza. Tak, to może być jesień.

Dla fotografów krajobrazu to najbardziej wyczekiwana pora roku. Czekamy na tę olśniewającą gamę barw przetaczających się przez krajobraz, ale w tym roku wciąż jeszcze dominuje zieleń. Wydaje się, że ta wyczekiwana, kolorowa jesień pojawi się może za tydzień. Jej zwiastunem są już pierwsze kolorowe brzozy, osiki, klony, barwne liście podróżujące górskimi strumykami, lecące kasztany i skrzypienie opadłych liści pod naszymi stopami.

Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad! (L. M. Montgomery)

Podobne:  Wyniosła góra    Liście lecą z drzew   Jeszcze jesiennie   Nad leśnym potokiem    Płoną góry, lasy    Złote mgły   W mgle  Jesienna galeria    Malarka jesień   Jesień złotem odchodzi  Jakże pięknie starzeją się liście. Ach ta jesień  I już jesień Barwy jesieni  Oj krótkie te nasze jesienie   Mglisty świt, Jak nie kochać jesieni