Za oknem marzec. Cudowny, wiosenny dzień. Na łąkach już zielona trawa, a na drzewach pękają pąki. Wschodzące słońce witają na łąkach fanfarami żurawie. Stada gawronów i kawek na szczytach drzew kłócą się o mieszkania. Wieczorami miłosne arie na niezliczonych piszczałkach wygrywają niestrudzeni muzycy – kosy… Na każdym kroku pojawia się świeże piękno delikatnych kępek przebiśniegów, zawilców, stokrotek, fiołków… Wokół otaczają cię radosne dźwięki i zapachy ponownie budzącego się życia.


Każdy z nas na swój sposób kocha tę porę roku. Niektórzy podziwiają jej piękno w rozkwitających kwiatach, inni są zainteresowani obserwowaniem przylatujących ptaków.
Ja… podziwiam cud budzącej się wiosny w skalnych ogrodach Miedzianki. Bloki skalne pokryte są tajemniczymi rytami porostów, w szczelinach skalnych rozpierają się rojniki walcząc o miejsce z zielonym mchem, a między głazami małego gołoborza pokrytego mchem zakwitły niebieskie zawilce….


Obraz jak z doskonałego ogrodu skalnego tyle, że projektantem jest tu Natura, a głównym elementem kompozycji jest kamień. Szary, biały, pocięty barwnymi żyłkami, wspaniale rzeźbiony wodą, wiatrem. Mieszkańcy Krainy Wschodzącego Słońca uważają, że kamienie należy traktować jako najdoskonalszy wytwór natury, który najlepiej ukazuje jej wielkość i piękno.

W VIII wieku pojawiły się w Japonii pierwsze ogrody naśladujące naturę. Były to przestrzenie, w których podkreślano doskonałość otaczającej przyrody, a ingerencję w naturalny krajobraz ograniczano jedynie do celów istnienia takich ogrodów – medytacji, kontemplacji, oderwania się od próżności i ludzkich zmartwień. Czy pierwowzorem takiego ogrodu mogłaby być Miedzianka…?
Wiosna! Czy to nie cudowne? Mazurki pieką, zapachy wanilii, cynamonów, jaj mąki (S. Żeromski Dzienniki)

Zobacz też:     Mgły na Miedziance   Na Miedziance   Pejzaż wiosenny    Wiosenny  spacer  po Geoparku Kielce  Wiosennym szlakiem  To już wiosna    Wiosna – czas wyruszyć na kwiatki   „… z bagien wstają opary…” –czyli świt na Polesiu   U-ha wiosna  Kwiecień plecień  Cieplutko, wiosna….   Wiosna w krainie łagodności  „Barwy ze słońca są….”  W bukowym lesie  Na ścieżce w Mostach koło Kraśnika   Wiosna ach to ty  Przylaszczki, zawilce i ranne wstawanie