Przysłowia ludowe zwierają w sobie bardzo dużo mądrości. Przecież kryje się w nich wiedza ludowa, obserwacja świata, różne przestrogi, nakazy i zakazy wynikające ze społecznego doświadczenia. Pewnie każdy choć raz przytoczył przysłowie charakteryzujące pogodę czy inne realia otaczającego nas świata. Miesiąc temu, relacjonując swój wyjazd nad Jezioro Wytyckie i tęskniąc za mijająca zimą, powołałem się na ludową przypowieść o pogodzie – „kiedy luty pofolguje – marzec zimę zreperuje”. Ale czy wierzyłem w te słowa?

Kilka dni temu odwiedziłem znów te „swoje” Góry Świętokrzyskie. Była to taka szybka podróż po miejscach starych, ale też odkryłem nowe, o których może innym razem. Sprawdzałem jak zmieniły się obrazy na ścianach dawno nie odwiedzanych kamieniołomów, czy pod Łysicę dociera już wiosna… Któregoś popołudnia, gdy słońce już prawie kończyło swoją dzienną wędrówkę, dotarłem do wyrobisk Wiśniówki.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

I… jak nie wierzyć w tę mądrość pokoleń – marzec zimę zreperował. Nie było śniegów, ale temperatura poszybowała w dół. Woda na dnie wyrobiska pokryła się cienką taflą lodu

Światło zachodzącego słońca ślizgało się po jasnych ścianach wielkiego kamieniołomu, a w tafli lodu odbijały się złotem te wielkie ściany zaś błękitem niebo nad nimi. Słońce z wolna kryło się za ścianą lasu, a ja … Szeroką drogą transportową, gubiąc gumowce w wielkim błocie, dotarłem do Szmaragdowego Jeziorka. Widok był czystą fascynacją. Tafla lodu, w której odbijały się kolorowe formacje skalne, zatopiony las i ta cisza. Jakby wszystko zamarło by usłyszeć szmer zbliżającej się wiosny. No bo przecież „na świętego Grzegorza zima idzie do morza”, a „gdy Matylda spotka się z boćkiem (14 marca), będzie szczęście za każdym kroczkiem”.

Zobacz tez: Zimowe fotografie   Zimowy poranek    Magiczne piękno lodu   Rzeźbione mrozem   Woda, mróz i światło   Lodowe odbicia   Pierwsze lody   Zima, bobry i lód     Szukając krainy lodu   Gdy tematem jest lód   Z pracowni malarza   Pierwszy mróz     Lodowe abstrakcje   Lubię zimę  Obrazki z Jeziora Wytyckiego   Początek w zauroczeniu