To jeszcze nie poranek. Jest ciemno i zimno — bardzo zimno. Na niebie radośnie błyskają gwiazdki. Samochód pokryły kwiaty szronu tworzące dziwaczne liście i gałęzie wijące się w pięknym wzorze na szybie.

Zimowy poranek jest niezwykle piękny. Gwiazdy powoli bledną na niebie. Cienka smuga szkarłatnego świtu zaczyna zabarwiać ciemny firmament. Mijam budzące się miasto i kieruję się ku wschodzącemu Słońcu. Tuż za Lublinem widać zimę – może nie taką jaką widział Zbyszko w Krzyżakach gdzie „Cała kraina leżała pod obfitym śniegiem. Chat ledwie było spod niego widać, a miejscami dymy zdawały się wychodzić wprost z białych zasp i szły w górę strzeliste, różowe od poranku…”, ale świat pokrywała cienka warstwa białego puchu tym większa im dalej zmierzałem na wschód.

Dojechałem na miejsce nim zimowe słońce pojawiło nad zamarzniętym jeziorem.

Linia horyzontu zaczynała robić się czerwona. Oznaczało to, że słońce postanowiło się obudzić. Wreszcie! Teraz zimowy poranek zostanie rozświetlony wspaniałym światłem pierwszych promieni, a lód rozbłyśnie radosnymi kolorami budzącego się dnia… i nagle barwny spektakl zgasł. Budzące się słońce przykryły szare obłoki.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

Wędrowałem wzdłuż zamarzniętego kanału, słuchałem cichego chrzęstu śniegu pod nogami, z nadzieją spoglądałem w niebo licząc na przebłysk słońca i podziwiałem mistrzostwo sztuki nieznanego artysty zwanego Mrozem. Od lat śledzę i rozkoszuję się jego twórczością i za każdym razem widzę coś nowego. Tak było i tym razem mimo pochmurnego poranka. Wzory na lodzie były jak bajeczny cud… tylko to światło. I już wracałem zrezygnowany, gdy na lodzie zalśniła gwiazda… To według wierzeń dawnych ludów z dalekiej Syberii zwiastun szczęścia… Świat rozbłysnął kolorami budzącego się dnia i tylko szkoda, że tak późno… Z niecierpliwością czekam na kolejny spacer w zimowy poranek.

Zobacz tez: Zamiast skał   Magiczne piękno lodu   Rzeźbione mrozem   Woda, mróz i światło   Lodowe odbicia   Pierwsze lody   Zima, bobry i lód   Wędrówka wzdłuż potoku   Szukając krainy lodu   Gdy tematem jest lód   Z pracowni malarza   Pierwszy mróz   W kryształowej dolinie   Lodowe abstrakcje   Lubię zimę  Obrazki z Jeziora Wytyckiego   Początek w zauroczeniu