Jedni kolekcjonują znaczki, inni monety, ja od lat zbieram minerały i skały. Moja kolekcja to efekt wielu wędrówek po kamieniołomach, czasami to zakupy na aukcjach lub giełdach. Ostatnio to „męczenie” kolegów zbieraczy o umożliwienie sfotografowania okazu skalnego, w którym ukrył się ciekawy wzór…

Ale czy geologa mogą nie pociągać kamienie… One są tak różne. Kawałek granitowej lub bazaltowej skały jest kamieniem. Kamieniami są również fragmenty wapienia lub piaskowca czy głazy leżące na polach i w korytach rzek.

Dlaczego kamień jest tak urzekający? Po pierwsze żyje – to materiał, który zmienia się z czasem. Po drugie, jest naturalny – możemy nie znać pochodzenia kamienia, ale intuicyjnie wyczuwamy związek między nim, a otaczającym go światem. Po trzecie, nie ma dwóch identycznych kamieni, każdy ma niepowtarzalny wygląd, styl i historię.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

Są inspirującym tematem fotograficznym ze względu na tworzenie wielu efektów wizualnych. Wzory, które tworzą struktury mineralne, są tak cudowne, że mogą rywalizować z najdroższymi dziełami sztuki zamkniętymi w galeriach całego świata.

Kilka tygodni temu w mojej kolekcji pojawił się nowy „kamyczek” od Tomka Ciska. Moją uwagę zwróciła jego malowniczość. Patrząc na niego widziałem ciemną salę balową i parę tańczącą ogniste tango… W innym fragmencie tej skały czyhał wesoły smok… To zobaczyła moja wyobraźnia, ale przecież każdy z nas może różnie interpretować te wzory. Wystarczy tylko, cytując Claude Moneta, „…zapomnieć o nazwie rzeczy, na którą patrzymy”.

A dla geologa to tylko septaria – rodzaj konkrecji ilasto-żelazistej zawierającej szczeliny wypełnione kalcytem, a może dolomitem… Konfiguracja szczelin, ich grubość i zawartość wypełnienia jest zawsze unikalna…

Niektórzy uważają, że septaria jest potężnym amuletem przeciwko złemu spojrzeniu, który chroni przed urokami. Tworzy wokół swojego posiadacza barierę ochronną przed negatywną energią innych osób… Ja widzę tylko cudowne wzory.

Zobacz też:  Dlaczego kamień  Bajka o lubelskim smoczym kamieniu   Bajka o smoczym kamieniu  Zamiast skał