Świat przyrody naszej planety zadziwia swoją niesamowitą różnorodnością. Rozglądając się wokół widzimy malownicze krajobrazy, rwące rzeki, majestatyczne góry i niekończące się oceany. To uczta dla zmysłów, piękny pokaz siły i piękna natury, a przecież niesamowite zjawiska naturalne od zawsze przyciągały ludzi swoim pięknem i tajemnicą.
Pod ziemią, w tajemniczym półmroku, istnieje i inny świat, tajemniczy, zaczarowany. To świat jaskiń. Bajkowy, fantastyczny świat – zupełnie inny od tego, w którym żyjemy. Wiele legend i mitów jest z nim związanych. Starożytni Grecy utożsamiali wejście do jaskini z wejściem do królestwa umarłych. Religia chrześcijańska umieściła piekło pod ziemią. Lecz mimo, że postrzegane jako miejsca niebezpieczne i podświadomie budzące strach przyciągają nas przede wszystkim swoim pięknem. Wiele z nich jest bogatych w oszałamiające stalaktyty, stalagmity i inne formacje skalne. Powstawanie tych piękności trwało setki tysięcy, a nawet miliony lat.
Najdłuższy system jaskiń na świecie – Jaskinia Mamucia- znajduje się w USA, w stanie Kentucky i chociaż zmapowano ponad 600 km przejść, nie został on jeszcze w pełni odkryty.
Ja po raz kolejny zdobyłem się na eksplorację Piekła pod Skibami, na zboczu Góry Żakowej. W swych wędrówkach po tych „moich” Górach Świętokrzyskich zaglądałem do niej kilka razy. Tym razem lekki półmrok jaskini rozświetlała mi nie tylko czołówka…
Z aparatem i dobrym źródłem światła śledziłem drogi kropli wód bogatych w wapń, które spływając powoli pozostawiały za sobą ślad barwnego osadu. Cienie rzucane przez te małe, skalne formy i ściany, okopcone palącym się tu kiedyś ogniskiem, stworzyły na kadrach abstrakcyjne piękno podziemnego świata. Być może za tysiące lat te niewielkie smugi osadów stworzą piękne dzieła sztuki na suficie – stalaktyty? Ale i dzisiaj są piękne i wyjątkowe.
Zobacz też Rok jaskiń i krasu W Piekle… pod Skibami