Pojawiły się na Ziemi około 4 mld lat temu. Opanowały wszystkie środowiska – spotykamy je na Antarktydzie i w otoczeniu wulkanów. Są wokół nas – na ulicy, w lesie, w domu, w żywności….- bakterie. Są wszędzie, biorą udział w podtrzymywaniu wszystkich cykli biogeochemicznych, w procesach gnicia, fermentacji. Powszechne są też w organizmie ludzkim – umożliwiają mu funkcjonowanie lub mogą wywoływać choroby.
Są tak różnorodne, tak małe, że dotąd nie udało się ich wszystkich opisać. Wśród tej różnorodności są i bakterie mające zdolności „artystyczne” To baterie żelazowe – ferrobacterie. Można je znaleźć praktycznie wszędzie w wodach słodkich i morskich. Znajdują się w rowach i kałużach na torfowiskach, powszechne na terenach występowania węgli.. Są tam gdzie jest żelazo, bo to ono dostarcza im energii i umożliwia rozmnażanie. O ich obecności świadczą kolorowe plamy – biofilm na wodzie. Mechanizm powstania tych „obrazów” jest bardzo złożony –to odbicia światła na błonie komórkowej, połączonych w wici bakterii, to zjawiska interferencji światła, to może skład chemiczny roztworu.
Znawcy współczesnego malarstwa określiliby te ulotne dzieła jako abstrakcyjny impresjonizm czy też street art, a przecież to tylko wielkie dzieła maleńkich organizmów.
Galeria tej sztuki mieści się przy małym źródełku na terenie Parku Mużakowskiego w pobliżu Łęknicy – tylko w słoneczne dni.