W latach 2000-2012 Ziemia straciła 1,5 mln. kilometrów kwadratowych lasów. Straty te spowodowały wyręby i pożary. Pożar – to zjawisko zawsze kojarzące się ze zniszczeniem. Co je wywołuje? Za ponad 90% pożarów lasów odpowiada człowiek. Od początku tego roku do kwietnia wybuchło w Polsce około 3500 pożarów, z czego 2500 w kwietniu. Najczęstszą przyczyną jest nasza nieostrożność i podpalenia.
Pod koniec kwietnia miały miejsca pożary w okolicach Ostrowa Lubelskiego. Spłonęło około 10 ha lasów. Przygnębiająco wyglądają te miejsca. Wszystko jest spalone, martwe, czarne, brązowe i smutne. Wokół unosi się przykry zapach spalenizny, a nogi toną w popiele. Jednak w to pustkowie wraca powoli życie – mrówki pieczołowicie wznoszą mrowiska, na sterczących kikutach drzew pająki rozpościerają sieci, dzięcioły odbiją spaloną korę, by dostać się, być może, do larw, wraca zieleń traw…
(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)
A ja? Szukam tematów w tym martwym, ale już budzącym się do nowego życia, świecie. Spalone pnie drzew, nadpalona kora brzóz, ciepłe światło zachodu – to wszystko inspiruje… i mimo tego pustkowia, pyłu i zapachu spędzam tu długie godziny.
Zobacz też: W spalonym lesie, Las inaczej