,,Dzień był jasny, mroźny. Śnieg migotał, jakby kto nań iskry sypał; z białych dachów chat podobnych do kup śnieżnych strzelały wysokimi kolumnami dymy różowe. Stada wron polatywały przed saniami wśród bezlistnych drzew przydrożnych z krakaniem donośnym.”(H. Sienkiewicz Potop)

Oj marzą się takie zimy, marzą, bo przecież ta pora roku jest wyjątkowa dla fotografa, to szansa na poznanie natury na bardziej intymnym poziomie. Ten czas spędzony samotnie w przyrodzie powoduje, że człowiek myśli o tym co próbuje uchwycić i jak odbierze to widz.

Minęły dwa tygodnie od ostatniego postu i już wiem, że nie będzie sań, ośnieżonych drzew. Wolnym krokiem zbliża się wiosna. Słońce wzbija się coraz wyżej, a jego promienie są coraz cieplejsze i dzień coraz dłuższy. Na jeziora i bagna poleskie wraca ptactwo – słychać klangor żurawi, gęganie gęsi. Nad pola wylatują skowronki, wdzięczne zwiastuny wiosny.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

„Widok odległych lasów i gór odsłania się już na całe godziny i dnie, bo i chmury i obłoki poczynają, ciągnąc wyżej nad ziemią, po części już wschodniemi wiatrami pędzone.”(W. Pol Rok myśliwca).

Słońce coraz wyżej, ale marzec bywa czasami i śnieżny, i mroźny – tak i tego dnia było – znów piękna gwiaździsta zimna noc i słoneczny wschód. Budzik, kawa, radosny śpiew ptactwa gdy siadałem do samochodu, czerwone łuny na wschodzie gdzieś tam nad Wytyckim.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

Kanał, nad którym pochylają się drzewa, to studium światła i tekstury. Na powierzchni wody tworzą się dziwne formacje lodowe, jakże różne, gdy zmieniam kąt patrzenia, jak pięknie odbija się światło, jakie kontrasty między gładką powierzchnią wody, a pomarszczonym lodem. To przecież jeszcze zimowe światło i temperatura tworzą nieskończoną różnorodność tematów i możliwości. Za plecami Słońce coraz wyżej. Wiem, że nie mam wiele czasu, bo zaraz lód rozbłyśnie. Jeszcze jeden kadr i jeszcze – może to ostatnie lodowe formy tej zimy.

Podobne: Wędrówka wzdłuż potoku, Gdy tematem jest lód, W pracowni malarza, W pałacu Królowej Śniegu

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *