Siała baba mak
15 Czerwiec 2019
15 czerwca 2019,
 0

Fotografia krajobrazowa to przedstawienie rzeczywistego widoku natury – nieba, powierzchni ziemi…W każdym jednak ujęciu ważną częścią fotografii krajobrazowej jest pogoda. Nawet jeśli zdjęcie nie zawiera fragmentu nieba, pogoda wpływa na to jak światło pada na scenę. To gatunek fotografii wymagający wysiłku, to taniec, a może raczej zapasy między fotografem, pogodą i potencjalnymi tematami. To sztuka znalezienia się we właściwym miejscu o właściwym czasie. No i jest jeszcze coś – element szczęścia.

Maj i czerwiec to miesiące, które kojarzą się z widokiem łanów zboża z plamami czerwieni maków i błękitem chabrów. To tematy dla pisarzy, poetów, malarzy i fotografów.

(kliknij na miniaturce, aby ją powiększyć)

Od kilku dni obserwowałem pobocza dróg i nasypy kolejowe całe pokryte uroczymi, czerwonymi kwiatami, więc wydawało się, że to tylko kwestia czasu i szczęścia, że znajdę ten sielski, polski krajobraz złocącego się zboża z czerwonymi makami.

Niestety – niezbyt mile są one widziane przez rolników – intensyfikacja rolnictwa przyczynia się do ich zanikania i trudno znaleźć pole na którym –

Kwitnie mak 
na znak, 
że lato…(A. Osiecka) 

Jednak znalazłem. Niestety ich urok chylił się już ku końcowi– zmęczył je potężny upał. Do tego jeszcze ten wiatr, który szalał w tym malowanym czerwienią polu.

Zobacz też: Kolory wiosny, Makowe wzgórza

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *